Další objev na Starém Brně: Exhumace ostatků Jindřicha z Lipé a průzkum záhadné hrobky

Muzeum města Brna ve spolupráci s odborníky z Masarykovy univerzity představilo výsledky výzkumu, který probíhal v bazilice Panny Marie na Starém Brně. Tento výzkum navázal na loňské jubileum, kdy jsme si připomněli 700 let od založení Starobrněnského kláštera, a přinesl několik zásadních objevů.

Prvním významným krokem letošního výzkumu byla exhumace ostatků Jindřicha z Lipé, významného šlechtice 14. století. Ostatky, které byly po otevření hrobky v roce 1966 vráceny na nepůvodní místo v 90. letech 20. století, byly letos znovu vyzvednuty. „Práce na exhumaci byly napínavé do poslední chvíle. Ačkoliv jsme měli ústní zprávy, kde se druhotný hrob přibližně nachází, úplně přesnou polohu a hloubku hrobu jsme museli dohledat archeologickou sondou. Každopádně, když špachtle po zhruba 40 minutách jemné práce narazila na stěnu dřevěné schránky, vyvolal tento zvuk ve všech pocit úlevy,“ uvedl archeolog Petr Vachůt z Muzea města Brna. Ostatky nyní podléhají novému antropologickému výzkumu a v roce 2025 budou vráceny do originálního zděného hrobu, který bude řádně označen způsobem hodným významu bývalého moravského hejtmana a předáka české šlechty.

Druhé zkoumané místo bylo ještě napínavější. Po geofyzikálním průzkumu, který provedl specialista Michal Vágner z Ústavu archeologie a muzeologie MU vykazovala data ze severní lodi baziliky shodné rysy se dvěma již objevenými kryptami. Prověřit to ale mohl až navazující výzkum. Po dohodě s řádem brněnských Augustiniánů bylo rozhodnuto pro co nejšetrnější metodu vrtem a snímání průmyslovou kamerou. Následovalo pečlivé plánování všech činností mezioborového týmu, který měl vytěžit z minimálně invazivního průzkumu co nejvíce informací. Jádrové vrtání a kamerový průzkum zajistily velmi profesionálně firmy STP Group a SEZAKO. Po otevření servisních vstupů byla jasné, že se jedná o dosud nezdokumentovanou hrobku. „Krypta byla na stejné ose jako hrob Jindřicha z Lipé a spolu s hrobkou Elišky Rejčky tvoří linii nejvýznamnějších pohřebních míst před hlavním oltářem chrámu,“ vysvětlil vedoucí celého výzkumného projektu historik Muzea města Brna Ctibor Ostrý. „Na této lokaci musel byl pohřben ve své době opravdu významný jedinec,“ dodává. Archeologové pak zpracovali nasnímaná data v detailní 3D model. Mikrobiologické vzorky odebrali pracovníci Ústavu experimentální biologie MU. Situaci hodnotili také odborníci z Ústavu antropologie MU, kteří se mohli vyjádřit k případné dislokaci kosterních pozůstatků. Po složení mozaiky prvních informací z výzkumu můžeme prozatím konstatovat:

  • V hrobce jsou uloženy ostatky nejméně jednoho kompletního jedince
  • Tělo bylo do krypty uloženo v dřevěné rakvi, která se sice rozpadla, ale jednotlivé části rakve jsou dochovány v kompaktním stavu.
  • Ačkoliv bylo původně očekáváno středověké stáří hrobky stejně jako v případě krypt Elišky Rejčky a Jindřicha z Lipé, odkazuje nás v tomto případě tvar dochované rakve a použitá malta spíše k období baroka.
  • Totožnost pohřbené osobnosti je v současné době neznámá. Určení jejího jména je nová badatelská výzva na poli dějin města Brna.

Ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc k tomu uvedl: „Muzeum města Brna má dlouholetou tradici zkoumání brněnských historických lokalit a osobností. V minulosti byl takto předmětem zájmu například markrabě Jošt nebo baron Trenck. Průzkumy na dalších lokalitách s pohřbenými jedinci, kteří ovlivnili historii našeho města, patří mezi naše vědecké priority.“

Muzeum města Brna dlouhodobě spolupracuje s Augustiniánským opatstvím a farností u baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Převor komunity opatství P. Wit Marciniec a farář P. Jozef Ržonca sdělili: „Jsme rádi za výsledky výzkumu, který přináší nové poznatky o historii baziliky. Pokračující spolupráce mezi církví a vědeckými institucemi je důležitá při odhalování a dokumentaci historických nálezů, které obohacují naše porozumění minulosti a kulturního dědictví. V roce 2025 plánujeme ve spolupráci s Muzeem města Brna pietní uložení ostatků Jindřicha z Lipé na původní místo v bazilice, přičemž místo odpočinku bude řádně označeno.“

Další podrobnosti a výsledky výzkumu budou postupně zveřejňovány v průběhu září a října letošního roku.

Zavřít
Loading...