Již 110 let nás dělí od doby, kdy v roce 1914 propukla první světová válka, konflikt, který měl na svědomí miliony mrtvých na třech kontinentech a který přerýsoval mapu Evropy a přinesl vznik několika nových států včetně tehdejšího Československa. K nejzajímavějším pramenům z tohoto období patří deníky, jež si vedli sami vojáci na frontě. Z těchto záznamů se často dozvídáme různé detaily, které nám při studiu „velkých dějin“ unikají, máme tu před sebou plastický obraz doby z pohledu jednotlivce, sice subjektivní, ale leckdy o to zajímavější.

Do Muzea města Brna se před časem dostaly deníky Viléma Beinhauera z let 1916 – 1917. Jejich autor se narodil v Napajedlích, velkou část dětství a mládí ale strávil v Přerově, kde studoval na gymnáziu. Po skončení první světové války vystudoval právnickou fakultu v Praze a po působení u okresních soudů v Uherském Hradišti a ve Fryštátě nakonec zakotvil jako soudce u Krajského soudu v Brně.

Vilém Beinhauer narukoval v červnu 1915 k pěšímu pluku č. 57 v Přerově a v lednu 1916 s ním musel odjet na ruskou frontu. Kvůli zánětu okostice se dostal do nemocnice v Kolomyji v Haliči, kde pak působil několik měsíců jako vojenský medik. Po návratu do kasáren v Přerově a v Tovačově byl odvelen na ruskou frontu podruhé a v únoru 1917 byl povýšen na praporčíka. V květnu 1917 se po dovolené dobrovolně přihlásil k brněnskému pěšímu pluku č. 8, s nímž pak odjel na italskou frontu. Po povýšení na poručíka byl v září 1917 se svým batallionem přidělen k 11. pěšímu pluku a zúčastnil se s ním ofenzivy, při níž se dostali až na Piavu. Na jaře a v létě 1918 stačil ještě absolvovat kulometný kurz pro důstojníky a pak se vrátil ještě naposledy na italskou frontu, kde zažil mj. ústup, příměří a zhroucení rakousko-uherské monarchie. Domů do vlasti se vrátil 16. listopadu 1918.

Pokud by vás zajímaly Beinhauerovy osudy za první světové války, nenechte si ujít připravovaný sborník Forum Brunense 2024, v němž budou publikovány výňatky z jeho deníků.

 

 

Obrázky:

01: Fotografie Viléma Beinhauera z vojenského průkazu z roku 1918

02: Titulní strana čtvrtého a pátého dílu deníku (1917)

03: Ukázka z Beinhauerova deníku ze září 1917

Zavřít
Loading...