Známá společnost Dr. Oetker, zabývající se především výrobou prášků do pečiva, byla založena v roce 1891 v Bielefeldu německým lékárníkem Dr. Augustem Oetkerem. Dr. Oetker začal svou podnikatelskou činnost tím, že vynalezl a začal prodávat prášek do pečiva s názvem "Backin", který se stal velmi populárním. Firma se postupně rozrostla a stala se jedním z předních výrobců potravin nejen v Německu, ale i v dalších zemích.
V roce 1908 vznikla firma také v rakouském Badenu, a právě ta se stala stěžejní pro Brno. Po skončení první světové války se totiž bádenská společnost rozhodla založit v Brně odštěpný závod, který zahájil svůj provoz 1. června 1923. Prokuristou brněnského pobočného závodu byl jmenován Oswald Lindner. Činnost firmy, která sídlila na adrese Trnitá 48, spočívala ve výrobě chemických výrobků a potravin pro domácnost a obchod. Na této adrese se nacházela jak výrobna, tak i sídlo brněnského závodu a v prvních měsících také bydliště Oswalda Lindnera.
Už o dva roky dříve, než firma v Brně spustila svůj provoz, zakoupila na dnešní Všetičkově ulici, tehdy Liliové, starší domek z roku 1902 od Roberta a Bedřicha Kuhnových. Pravděpodobně jej firma kupovala od počátku se záměrem dům přestavět a poskytnout ho vedení brněnské pobočky. Lindner se do domku na Všetičkově nastěhoval v roce 1922. V roce 1924 však Lindner zemřel a na jeho místo v Brně byl dosazen Walter Trenner.
Nový prokurista se narodil roku 1896 v Badenu. V květnu 1923 byl firmou vyslán do Brna, aby se podílel na řízení brněnského odštěpného závodu. Do smrti svého předchůdce žil se svou ženou Gertrude na dnešní ulici Tichého 12.
Pravděpodobně to byl právě Trenner, kdo inicioval přestavbu domku na Všetičkově ulici. Jeho původní podoba je zachycena na fotografii z počátku 20. století. Jednalo se o jednopatrový domek se zvýšenou centrální částí. Firma Dr. Oetker někdy v roce 1924 nebo 1925 pravděpodobně oslovila některého z brněnských německy orientovaných architektů, a na přelomu září a října 1925 vznikl projekt na přestavbu domu, který počítal s přistavěním zimní zahrady, celého patra a sjednocením fasády, odkazující, zejména díky použití cihlového zdiva, k anglosaské architektuře.
V roce 1927 se majitel firmy Gustav Horberg rozhodl Waltera Trennera odvolat a místo něj dosadil rovněž bádenského rodáka, o šest let staršího Rudolfa Zehentnera. Zehentner vystřídal Trennera nejen ve vedení brněnské pobočky, ale také se místo něj nastěhoval do vily na Všetičkově ulici spolu se svou ženou Karoline a pětiletou dcerou Suzanne.
Po smrti majitele firmy Gustava Horberga se Zehentner v roce 1935 stal dokonce jedním z veřejných společníků. Brněnská pobočka fungovala i po celou dobu druhé světové války. Vzhledem k tomu, že jeden z dědiců a společníků firmy Rudolf August Oetker se stal aktivním nacistou a dosáhl hodnosti SS Unterscharführer, byla už 9. července 1945 na brněnskou pobočku firmy uvalena národní správa. Národním správcem byl jmenován Stanislav Zeman z Prahy, který byl rovněž správcem vily na Všetičkově ulici. V roce 1950 byla firma začleněna do národního podniku Amylon.
V letech 1946–1951 vila sloužila k nájemnímu bydlení. Z adresáře z roku 1948 víme, že zde žil elektromontér Miroslav Goczal se svou ženou Květou a také Augustin Paulík se svým synem Miroslavem. Miroslav Paulík v té době působil jako tajemník Československé obce legionářské. Během války totiž sloužil jako pilot v Britském královském letectvu. V roce 1948 se angažoval ve prospěch pronásledovaných a vězněných vojáků, kteří za války bojovali na západě. V roce 1949 měl být zatčen, ale včas utekl před zatčením do Francie, kde pracoval jako prodavač a obchodní cestující. Později přesídlil na Nový Zéland, kde zemřel v roce 2003.
V roce 1951 se majiteli vily na Všetičkově stali Jaroslav a Bohdana Jandovi.
Autor textu: Michal Doležel
Obr. 1: Původní podoba domu na Všetičkově ulici 25
na obrázku z počátku 20. století
Obr. 3: Firma Dr. Oetker v Brně
Obr. 4: Firma Dr. Oetker v Brně