V následující srpnové dny nás čeká podle meteorologických předpovědí velmi horko, ale „horko“ bylo Brňanům i v srpnu roku 1645. Před hradbami již od května ležela a město i Špilberk obléhala švédská armáda. Nebylo skoro dne, kdy by na Brno nedopadaly projektily ze švédských děl.
Častěji věnujeme největší pozornost právě Brňanům, ale i ve švédských zákopech byli lidé se svými příběhy a životy. K odhalení jejich osudů je hledání pramenů složité, a o to větší radost máme z každého dílku skládačky.
Jedním z nich je i přepis dopisu zadrženého ze švédského polního ležení. Autor původního dopisu se podepsal pouze jako Loblind a jednalo se pravděpodobně o plukovníka ve švédské armádě. Dopis adresuje jako odpověď na dopis od svého bratra, který se ptá na okolnosti trvajícího obléhání. Podrobně popisuje nízkou morálku po generálním útoku na město 15. srpna 1645. například v úryvku:
„Porážka naše byla tak zjevná, že ji nemůžeme popříti. Nálada je smutná, důstojníci trpí nouzí. Není chleba ani píce, ceny potravin jsou vysoké. Ve městě se smějí z našeho neštěstí. Zdvořilost velitele města musíme však vychváliti neboť dal tělo zabité důstojníky čistě umýti, obléci do nové košil, uložiti do 4 rakví a nám tyto pak vydati. Více podrobností, jak se při tom obležení a útoku seběhly, budu Ti osobně vyprávěti při nejbližším našem setkání.“
Přepis bude v budoucnu součástí připravované výstavy na téma obléhání v roce 1645 a na prověření autenticity textu stále pracujeme.