V roce 1905 nechali manželé Franz a Helene Czermakovi vystavět na ulici Hlinky 142c bohatě členěnou secesní vilu. V jejím sousedství se pak nacházela jen o rok starší vila od architekta Adolfa Bachera, která patřila Marianě Titl. Majitelem nově postavené vily, Franz Czermak, byl brněnský podnikatel a komunální politik, který v roce 1872 založil na Vídeňské ulici parní cihelnu. Kromě toho byl Czermak také členem brněnské městské rady, členem Obchodní a živnostenské komory, členem Deutscher Verein a dalších spolků a zájmových organizací. Vlastní vilu na Hlinkách si nechal pro sebe a svoji ženu Helene postavit, když mu bylo 63 let. Po jeho smrti, o pět let později, se vdova Helene Czermak rozhodla dům na Hlinkách prodat, a tak se v únoru 1911 jeho novým majitelem stal Gustav Tandler, který vilu koupil za 90 tisící korun.

Gustav Tandler, majitel rodinné firmy a viceprezident Izraelitische kultusgemeinde, nový dům užíval do své smrti v roce 1922. Poté jej koupili manželé Hugo a Ella Trollerovi. Hugo Troller byl podnikatel a obchodník s kožešnickým zbožím, spolumajitel firmy N.Troller´s Söhne, kterou založil už jeho dědeček Nathan Troller. Kromě Brna měla firma svoje pobočky také v Praze a ve Vídni. Se svojí ženou Ellou, historičkou umění, měli celkem tři děti. Nejstarší Věru, narozenou ve stejném roce, kdy se rozhodli zakoupit vilu na Hlinkách, tedy v roce 1922. O rok později následoval syn Leo, a nakonec v roce 1925 ještě druhá dcera Hella.

Manželé Hugo a Ella Trollerovi měli vášeň pro umění a starožitnosti a část své mimořádné sbírky, která obsahovala i gotické a renesanční památky, byla umístěna přímo v jejich vile na Hlinkách. V závěru dvacátých let však rodinu postihly dvě tragické události. Nejprve v roce 1928 zemřela teprve jednatřicetiletá Ella Trollerová a rok později, v důsledku zákeřné nemoci, také šestiletý Leo.

V roce 1929 se Hugo Troller rozhodl vilu na Hlinkách přestavět a projekt zadal architektovi Otto Eislerovi, který stavbu zbavil především bohaté secesní ornamentiky. Ve třicátých letech vytvářel drobné úpravy v interiéru také Ernst Wiesner.

Po roce 1939 ale Trollerovi o veškerý svůj majetek přišli. Už v roce 1940 museli svůj dům opustit a Hugo Troller se svými dvěma dcerami si našel nájemní byt na Hlinkách číslo 46. Jeho umělecká sbírka byla nacisty rozkradena a v jeho vile na Hlinkách se usídlila Technische SS und Polizeiakademie, Planungsstelle Brünn / Technické plánovací pracoviště SS a Policejní akademie Brno. Hugo Troller přišel také o svoji firmu a zaměstnán byl jako dělník, pracující na stavbě silnic.

V lednu 1942 byli všichni tři deportováni do Terezína a v březnu téhož roku do Izbici. Jediný, komu se podařilo přežít holokaust byla nejmladší Hella Trollerová. Na svůj první zážitek z koncentračního tábora v Izbici vzpomínala Hella Trollerová v roce 1992 při rozhovoru a Annou Lorencovou takto: ,,A první můj zážitek. Vedle nás byli starší manželé a když řekli: ,,Ven, ven!“ a začali na nás řvát, tak ta paní si nemohla poradit se svým baťohem, tak já jsem jí ho tehdy chytla, načež jsem dostala poprvé pažbou po hlavě. … Tak napřed nás tam nechali stát, pak nás namačkali přímo do jednoho domu, kde nás bylo asi třicet lidí v jedné místnosti, okna zalepená papírovými páskami, nedýchatelně, tam jsme si nemohli ani sednout, protože jsme byli tak natěsnaní, že jsme vlastně stáli, celý den, celou noc.“

Helle Trollerové se podařilo přežít jen díky tomu, že v roce 1943 přišel rozkaz k evakuaci tábora, a jí se podařilo utéct. Po skončení války se vrátila zpět do Brna, stejně jako její strýc, známý architekt Norbert Troller. Ten se výrazně angažoval v restitučních nárocích na rodinný majetek. Stát jej rodině vrátil až v prosinci 1947, aby jen o několik měsíců později byl opět znárodněn. Vila Trollerových na ulici Hlinky byla využívána k nájemnímu bydlení. Městský adresář z roku 1948 na této adrese uvádí 1948 hospodyni Martu Hrbkovou, obuvníka Františka Konečného, pomocnici v domácnosti Alžbětu Novotnou a úřednici Helenu Trollerovou.

Hella Trollerová zemřela v roce 2019.

Autor textu: Michal Doležel

 

Obr. 1: Vila na ulici Hlinky 142c, asi v roce 1906

Obr. 2: Hugo, Ella, Věra, Leo a Hella Trollerovi, asi v roce 1927

Obr. 3: Hugo Troller ve své vile

Obr. 4: Vila Huga a Elly Trollerových

Obr. 5: Vila Huga a Elly Trollerových

Obr. 6: Vila Huga a Elly Trollerových

Obr. 7: Vila na ulici Hlinky 142c v době její arizace v roce 1941

Zavřít
Loading...