V minulém týdnu navštívila Brno početná skupina potomků rodiny Bloch. Do Brna přijeli ze Spojených států amerických, Velké Británie, Švédska a dalších zemí na festival židovské kultury ŠTETL Fest, a během festivalu s nimi proběhlo několik akcí, včetně položení Kamenů zmizelých za Johanna Blocha a jeho druhou ženu Ernu před domem na adrese Hlinky číslo 120.
A právě tomuto domu se věnuje aktuální díl seriálu Lidé v domech – domy v lidech.
Nedávno jsme zde prezentovali vilu Felixe Blocha na Hlinkách číslo 92. Felix a Johann Blochovi byli sourozenci, nejmladší z šesti dětí Hermanna a Herminy Blochových. Rodina od poloviny 19. století podnikala v kožedělném průmyslu. Jejich podnik E. Bloch et. Söhne se nejprve nacházel na dnešní Mlýnské ulici, ale od roku 1867 do roku 1939 se rozvíjel na dnešní Rybářské ulici. Nedaleko svého podniku Blochovi také bydleli. Všichni synové Hermanna a Herminy si ke svému životu vybrali nakonec právě ulici Hlinky.
Od roku 1885 žil Johann Bloch se svojí rodinou na Václavské ulici číslo 10. Poté, co prostřídal několik dalších adres, se v roce 1902 nastěhoval do nájemního domu na Hlinkách 29, který vlastnil jeho mladší bratr Felix. V červenci roku 1906 však zakoupil starší dům z roku 1873 na Hlinkách číslo 120, se záměrem jej zbořit a vystavět si zde nový dům. Vyrostla zde tak dvoupatrová secesní vila, která se dodnes dochovala ve velké míře autenticity.
Johann Bloch zde žil se svojí rodinou až do nacistické okupace v roce 1939. Brzy po okupaci opustil se svojí ženou Ernou Brno a přesunul se do Prahy - stejně jako jeho bratr Felix - v domnění, že z Prahy budou mít lepší možnost opustit protektorát.
Johann Bloch zemřel v Praze, v prosinci 1940. Jeho žena Erna byla v roce 1942 deportována do Terezína a poté do Rigy, kde byla zavražděna. Jejich dům na Hlinkách byl arizován a dosazeným správcem se stal Adolf Zlámal. Po skončení války na něj byla uvalena národní správa a v roce 1949 se stal součástí Domovů pro mladé úderníky. V současné době je objekt užíván jako banka.
Cheryl Bernstein, přímý potomek Johanna a Erny Bloch, která navštívila Brno v minulém týdnu v rámci festivalu ŠTETL fest, poskytla cenné fotografie vily z doby, kdy patřila Johannovi a Erně Blochovým.
Autor textu: Michal Doležel
Obr. 1: Vila Johanna Blocha z roku 1906
Obr. 2: Interiér vily Johanna Blocha. Archiv potomků rodiny
Obr. 3: Interiér vily Johanna Blocha. Archiv potomků rodiny
Obr. 4: Interiér vily Johanna Blocha. Archiv potomků rodiny
Obr. 5: Interiér vily Johanna Blocha. Archiv potomků rodiny
Obr. 6: Dochované schodiště v interiéru vily
Obr. 7: Dochovaná fotnána v interiéru vily