Přednáška se zaměří na klíčové momenty, které formovaly politické názory Margaret Thatcherové – jedné z nejvýraznějších osobností 20. století. V úvodu se podíváme na její intelektuální zázemí, vliv rodinného prostředí a vzdělání. Následně přiblížíme její vstup do vysoké politiky po zvolení do Dolní sněmovny a sledujeme její další působení ve funkci ministryně školství ve vládě Edwarda Heatha. Právě v této roli se výrazněji profilovala její snaha o omezení státních výdajů a důraz na individuální odpovědnost.
Zvláštní pozornost bude věnována roli Sira Keitha Josepha, který sehrál klíčovou roli při přerodu Thatcherové v představitelku „nové pravice“. Jejich intelektuální a politické spojenectví stálo u zrodu thatcherismu – ideového směru vyznačujícího se neoliberální ekonomikou, omezením role státu, důrazem na trh a tradiční hodnoty.
Závěr přednášky se bude věnovat jejímu působení v úřadu premiérky, kde uvedené ideje aplikovala v praxi, a proměnila tím nejen britskou politiku, ale i podobu konzervatismu v západním světě.
Přednášející: PhDr. Walter Bartoš, Ph.D., MBA.
Kdy?
Od: Středa 7.5.2025
17:00
Místo konání
hrad Špilberk - Severní dvůr
Vstupné
Základní vstupné 70 Kč