BILATERÁLNÍ AKTIVITY 

FONDY EHP 2014-2021– Program Kultura 

FOND PRO BILATERÁLNÍ VZTAHY NA PROGRAMOVÉ ÚROVNI  

METODICKÝ KOMPAS EDUKACE ARCHITEKTUROU –studijní exkurze Muzea města Brna a Národního muzea umění, architektury a designu v Oslu a v Brně, vydání publikace Metodický kompas edukace architekturou a sympozium v Brně. 

Shrnutí realizované iniciativy 

V rámci iniciativního sympozia a studijních návštěv Muzea města Brna a Národního muzea umění, architektury a designu v Oslu došlo k dalšímu významnému prohloubení spolupráce mezi institucemi.  

AKTIVITY PROJEKTU 
1) studijní cesta odborníků z Muzea města Brna do Osla. Studijní cesty se za českou stranu podíleli: Iveta Černá, Veronika Smyslová, Markéta Brhlíková, Michal Kolář a Pavel Jirásek. Více o studijní cestě ZDE.

2) studijní cesta odborníků z Národního muzea umění, architektury a designu v Oslu v Brně. Studijní cesty se za norskou stranu podíleli: Camilla Froland Sramek, Eli Solsrud a Rikke Glomnes Komissar.  

3) vydání publikace Metodický kompas edukace architekturou.  

4) sympozium pro odborné publikum s názvem Metodický kompas edukace architekturou.

POPIS PROJETKU 
Projekt vychází z potřeby využití architektury pro lepší pochopení, poznání a zprostředkování poselství o vývoji společnosti, které nám architektura předává. Metodický kompas Edukace architekturou vzdělávací prostředek (jednak ve formě publikace a také dvou seminářů v Oslo a v Brně pro odbornou i širší veřejnost) nabízí transformativní zkušenost a možnost stimulovat institucionální změny v paměťových institucích. Pro muzejní odborníky bude Metodický kompas Edukace architekturou účinným a komplexním nástrojem, který pomáhá vytvářet inspirativní, participativní a inkluzivní design pro facilitaci a zprostředkování architektury. Jeho koncept, který se zaměřuje na klíčové aspekty fenoménu vnímání architektury, přispěje k obratu ve vzdělávacím paradigmatu a posílí postavení profesionálů v oboru, což usnadní vytváření inspirativních a participativních výstav a vzdělávacích programů. Využití metodického kompasu si klade za cíl posílit pozitivní dopad na společnost a posílení přístupného, kreativního, empatického a zodpovědného muzejního designu.  

Základní cíle, které Metodický kompas Edukace architekturou sleduje, jsou tedy shrnutí specifik a možných přístupů ke zprostředkovávání vilové architektury na pozadí hlubokého uvažování o potřebách cílové skupiny ukotvené do evaluačního rámce, důsledném propojování vzdělávacích cílů a zvolených metodologických řešení a zejména inspirace ke zkoumavému nahlédnutí na vlastní praxi a kladení otázek, jež se při práci s architekturou nabízejí.  

Obsahem Metodický kompas Edukace architekturou je zpracování sedmi tematických okruhů vzdělávání a vzájemné sdílení zkušeností mezi partnery při jeho tvorbě i realizaci. Čtyři tematické okruhy vznikly pro vedením odborníků Muzea města Brna a tři pod vedením Národního muzea umění, architektury a designu v Oslo.  

POPIS PARTNERA 

Národní muzeum umění, architektury a designu v Oslu 
Vznik prvního Národního muzea v Norsku se datuje k roku 1837. Posléze jeho roli centrální instituce převzala Národní galerie a postupně, stejně jako v českých zemích, vznikala další "národní" muzea – Uměleckoprůmyslové muzeum, Muzeum moderního umění a Muzeum architektury. Současné Národní muzeum vzniklo v roce 2003 administrativním sloučením těchto čtyř institucí do jedné, která je zřízena jako nadace, hospodařící se státním majetkem. Všechna čtyři muzea si ponechala svébytnost ve své sbírkotvorné, výstavní a částečně i řídící činnosti. Národní muzeum umění, architektury a designu uchovává, chrání, vystavuje a propaguje kulturní dědictví prostřednictvím nejrozsáhlejší sbírky umění, architektury a designu v Norsku. Je největším expozičním projektem a kulturním centrem v oblasti výtvarného a užitého umění ve Skandinávii. Sbírky zahrnují obrazy, sochy, kresby, umělecko-řemeslné práce, designové objekty, architektonické modely i instalace za použití nových medií. Muzeum umění, architektury a designu, které je nositelem hlavní projektové spolupráce, prezentuje historická i současná díla z oblasti architektury. Hlavní architektonické sbírky jsou z období modernismu, konkrétně pak z meziválečného období. Kolekce se skládá převážně z archivů soukromých norských architektů a zahrnuje kresby, fotografie, modely a podobně. Nová monumentální budova Národního muzea umění, architektury a designu s expozicemi všech žánrů byla otevřena v červnu 2022. Muzeum spravuje také vilu Stenersen, která je považována za jeden z nejvýznamnějších příkladů norského funkcionalismu. Společně s Muzeem města Brna je, díky vile Stenersen, členem mezinárodního sdružení Iconic Houses Network. Muzeum města Brna je v tomto prestižním sdružení díky vile Tugendhat, kterou má ve své správě. Národní muzeum umění, architektury a designu bylo aktivním partnerem Muzea města Brna v projektu Centrum dialogu – Záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily.  
 
Národní muzeum umění, architektury a designu se v rámci iniciativy podílelo na výstupech projektu zpracováním tří tematických okruhů pro publikaci v rámci prezentací na semináři v Oslo a na konferenci v Brně a podílem na publicitě projektu. Dále uspořádalo seminář a exkurzi, zaměřenou na „své“ části Metodického kompasu Edukace architekturou. Aktivně se zúčastnilo sympozia v Brně, kde prezentovalo výstupy svých programů. Zároveň se na místě seznámilo s edukačními aktivitami Muzea města Brna.  

FONDY EHP A NORSKA 

Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. Právě velký důraz na sdílení a výměnu zkušeností mezi donory a příjemci grantů je důležitý aspekt, kterým se tyto fondy liší od fondů EU. 

Česká republika je příjemcem těchto fondů od roku 2004, kdy vstoupila do Evropské unie a tím také do Evropského hospodářského prostoru, který je dohodou mezi EU a zeměmi Evropského sdružení volného obchodu (ESVO). 

Od roku 2004 podpořily Fondy EHP a Norska v České republice přes 1 000 zajímavých projektů za více než 6 mld. Kč. Aktuálně je Česká republika pátým největším příjemcem, a to po Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku. 

Dne 4. září 2017 byla v Anežském klášteře v Praze slavnostně podepsána Memoranda o porozumění pro aktuální, již třetí programové období Fondů EHP a Norska. Česká republika v tomto období obdrží 184,5 milionů EUR (cca 5 miliard Kč). Podporu získají projekty zaměřené především na vědu a výzkum, ochranu životního prostředí, kulturní dědictví a spolupráci v kultuře, veřejné zdraví, vzdělávání a spolupráci v justici. Velký důraz je kladen na lidská práva, inkluzi Romů a rozvoj občanské společnosti. Nové období přináší také velké možnosti pro bilaterální projekty a aktivity. 

Hlavním koordinátorem Fondů EHP a Norska v České republice je Ministerstvo financí, které spravuje většinu programů, a to ve spolupráci s příslušnými resorty a institucemi. 

Sekretariátem Fondů EHP a Norska pro všechny přijímající země je Kancelář finančních mechanismů v Bruselu. Oficiální web EEA and Norway Grants. 

MINISTERSTVO FINANCÍ ČR 

Hlavním koordinátorem Fondů EHP a Norska v České republice je Ministerstvo financí, které spravuje většinu programů, a to ve spolupráci s příslušnými resorty a institucemi. 

Více na: www.eeagrants.cz

Zavřít
Loading...