Předměty zdánlivě všední, ovšem skvěle ilustrující dobu, ve které vznikly a byly užívány, jsou nedílnou součástí muzejních sbírek. I předmět všedního účelu však ve své době mohl být kuriozitou, a tak se již roku 1906 dostala do brněnského městského muzea poněkud nevšední past na myši.
„Catch-em alive“ (Chyťte je živé) hlásá nápis na víku pasti americké výroby. Byla patentována 4. března roku 1873 Johnem Krummenauerem z „města a státu New York“, jak se můžeme dočíst v textu patentu. Krummenauer tímto počinem zdokonalil dřívější obdobný patent George Hardinga z roku 1871 a později si nechal patentovat ještě několik petrolejových lamp.
Sám autor popisuje past v textu patentu takto: „Tento vynález je určen k postupnému chytání většího počtu zvířat do jediné pasti; tohoto cíle dosahuji tím, že past je zkonstruována způsobem, který je dále podrobně popsán, a to tak, že každé zvíře, které je chyceno, při přechodu z tmavého do světlého prostoru ve snaze uniknout, past znovu nastaví.“
Jakým způsobem past fungovala, se můžete dozvědět na přiložených doprovodných kolážích.
Kuriózní past na myši do sbírek brněnského městského muzea věnovali v roce 1906 manželé Lusarovi. Leopold Lusar byl císařským radou, ale hlavně lékárníkem starobylé lékárny u Červeného raka, pravděpodobně nejdéle nepřetržitě fungující lékárny v Brně.