Až někdy pojedete přes frekventovaný kruhový objezd spojující ulice Hlavní a Veslařskou v Komíně (u trolejbusové vozovny), můžete si vzpomenout, že se právě nacházíte na jednom z největších pravěkých sídlišť v severozápadní části Brna. Dnes již zcela zastavěná lokalita s pomístním názvem Komín - Nivy ničím neupozorňuje na svoje ideální umístění na mírné terase nad nivou Svratky, která přitahovala osadníky již v nejstarším zemědělském pravěku.
Četné nálezy pravěké keramiky a kamenných nástrojů hlásili místní usedlíci ve svých zahradách a pod svými domy již počátkem 20. století. V roce 1979 zde Muzeum města Brna provádělo záchranný výzkum, kdy byly při stavbě panelových domů na ulici Absolonově narušeny sídlištní objekty z mladší doby kamenné a doby bronzové. Nejrozsáhlejší archeologický výzkum proběhl na lokalitě v roce 2006 při výstavbě kruhového objezdu, během kterého archeologové z Ústavu archeologické památkové péče Brno odkryli na 150 objektů různého pravěkého stáří.
Naposledy se lokalita připomněla v říjnu tohoto roku, kdy byly při výstavbě zastávky na ulici Veslařské narušeny dva sídlištní objekty. Na základě nalezených keramických zlomků můžeme označit za jejich tvůrce nositele kultury s lineární keramikou – tedy nejstarší zemědělce, kteří na naše území někdy v druhé polovině 6. tisíciletí před naším letopočtem a jejichž genetický původ sahá až na území dnešní Anatolie.
Mezi nepočetnými nálezy z jam zaujme zejména zlomek keramické lžíce, které jsou pro tuto kulturu typické.
Obr. 1: Výběr keramiky z výzkumu a analogická nádoba z lokality Hluboké Mašůvky.
Obr. 2: Zlomek keramické lžičky a analogický nález z lokality v Bojanovicích.
Obr. 3: Situace v terénu.
Obr. 4: Lokalita Komín – Nivy na současné mapě. Zdroj mapy: ČÚZK