Předměty ve sbírkách Muzea města Brna nesou stopy historické paměti na mnohé události z dějin našeho města. Někdy jsou tyto předměty výmluvné samy o sobě, někdy jsou stopy historie patrné na první pohled. Ovšem u některých předmětů je třeba podrobný průzkum, aby mohly být další stopy odhaleny.

Podrobit jeden z předmětů v pravém slova smyslu kriminalistickému zkoumání se podařilo našim kolegům ve spolupráci s doc. RNDr. Petrou Urbanovou, Ph.D. - vedoucí antropologického ústavu Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity. Průvodcem, odborníkem a kriminalistickým technikem byl Podplk. Ing. Tomáš Vokálek - Náčelník Oddělení kriminalistické techniky a expertiz Vojenské policie.

Předmětem, který byl zkoumán, byl prapor evidovaný pod inv. č. 102830. Ten je připisován tzv. studentské kompanii, která se účastnila obrany proti švédské armádě v roce 1645. Tvořilo ji 66 (někdy se udává 74) dobrovolníků z řad studentů jezuitské koleje a někteří další studenti, kteří do Brna utekli z jiných měst. Jako praporečník kompanie je udáván Jan Muska.

A jak výzkum praporu probíhal? Hlavní metodou byl průzkum speciální kamerou s ultrafialovým světlem a dalšími filtry. Cílem bylo odhalení stop krve, případně jiných tělních tekutin na žerdi i samotné textilii praporu. Předběžným průzkumem byly pravděpodobně objeveny stopy krve právě v místech, kde je obvykle prapor držen. Ovšem tento nález je nutné potvrdit dalším laboratorním zkoumáním, na jehož výsledky čekáme.

S příběhem praporu studentské kompanie se budete moci v příštím roce blíže seznámit v nyní připravované výstavě o obléhání Brna v roce 1645.

Zavřít
Loading...