Další vyprávění ze seriálu Lidé v domech nás vrátí opět na ulici Hlinky. V historizujícím domě z roku 1898 na adrese Hlinky 46 se totiž nachází byt, který vznikl podle projektu architekta Emericha Horvata v roce 1933. Řeč je o bytu Richarda a Johanny Herdanových.

Nájemní dům na ulici Hlinky 46 nechala v roce 1898 vystavět rodina Jedličkova. Jeho pozdějšími majiteli se stali Eugen a Marie Škardovi, a v roce 1924 jej pro své potřeby zakoupili manželé Eugen a Elsa Teltscherovi, kteří do Brna přesídlili z Mikulova.

V době, kdy se Teltscherovi stali novými majiteli domu na Hlinkách, měl Richard Herdan 24 let a pracoval u Škodových závodů v Plzni a v Praze. Teprve o dva roky později, v roce 1926, se Richard Herdan vrátil do rodného Brna, kde začal pracovat u Škodovky jako akviziční úředník. Zřejmě v této době se Richard Herdan seznámil v Brně s Johannou Teltscherovou, jednou z dcer manželů Eugena a Elsy Teltsecherových. Richard Herdan a Johanna Teltscherová se v únoru 1933 vzali, a ještě v prosinci téhož roku se novomanželům narodil syn Leo.

Novomanželé dostali od rodičů Johanny jeden z bytů v jejich domě na Hlinkách 46, který byl pro jejich potřeby adaptován podle projektu architekta Emericha Horváta. O čtyři roky později, v lednu roce 1937 se Herdanovým narodila ještě dcera Felicitas. Už o měsíc později, v únoru 1937, byl Richard Herdan přeložen na exportní oddělení generálního ředitelství Škodovky do Prahy, kam se i s rodinou z Brna přestěhoval. V září následujícího roku vyslala firma Richarda Herdana do Johannesburgu, a tak rodina Herdanova opustila Československo.

Tento náhodný exodus nakonec rodinu pravděpodobně zachránil před událostmi následujících let. Po okupaci byl totiž nájemní dvojdům na Hlinkách Teltscherovým, stejně jako veškerý jejich majetek, arizován a zabaven nacistickou správou. Většina členů rodiny Teltscherových a Herdanových byla deportována do koncentračních táborů, kde zahynula. Richard Herdan se svojí ženou a dvěma dětmi zatím žili v Jihoafrické republice, odkud se po Richardově smrti v roce 1966 jeho žena Johanna s dcerou Felicitas a jejím manželem Ericem přesunuli do Spojených států amerických. Syn Leo s manželkou Bess a dcerou Sharon se přestěhovali do Kanady, kde žijí dodnes.

Po skončení války byla na dům na hlinkách uvalena národní správa a po roce 1948 přešel do vlastnictví Městského národního výboru.

Dům na adrese Hlinky 46 je v současné době v majetku Statutárního města Brna a ve správě Městské části Brno-střed. Byt manželů Herdanových se dodnes částečně dochoval v původní podobě a aktuálně dochází k jeho obnově. Dochovaný nábytek restaurují studenti Vyšší odborné školy při Střední škole umění a designu na Francouzské ulici. Od příštího roku by tak byt manželů Herdanových mě být přístupný veřejnosti.

Obr. č. 1: Hlavní obytný prostor bytu manželů Herdanových ve 30. letech 20. století.
Zdroj soukromý archiv rodiny Herdan

Obr. č. 2: Hlavní obytný prostor bytu v současnosti.
Autor snímku Michal Doležel

Obr. č. 3: Dýhování v hlavním obytném prostoru bytu v současnosti.
Autor snímku Michal Doležel

Obr. č. 4: Pohled na falešný krb v hlavním obytném prostoru bytu v současnosti.
Autor snímku Michal Doležel

Zavřít
Loading...