Manželé Pavel a Marie Jiráskovi věnovali do sbírek Muzea města Brna staré fotoalbum, obsahující přes 50 rodinných fotografií Huga a Elly Traubových.
Podle firemního štítku uvnitř, bylo album kdysi zakoupeno v pražském dvorním obchodním domě se zbožím ozdobným a hračkami U města Paříže na dnešní Celetné ulici. Poměrně rozměrné album potažené hnědou kůží pochází pravděpodobně z prvních let 20. století.
Uvnitř alba se nachází převážně kabinetní fotografie, které vznikly někdy od 80. let 19. století do roku 1916 v nejrůznějších fotoateliérech jako například Georg Wagner v Mohuči, J. Tomas v Praze, Atelier Elite Praha, Atelier Rafael a de Sandalo v Brně, Ludwig Guttmann ve Vídni nebo K. Plíhal v Novém městě nad Metují.
Celé album je mimořádné zejména proto, že obsahuje dosud neznámé snímky rodiny Hugo Trauba a jeho ženy Elly, rozené Oplatkové. V albu tak najdeme například portréty mladého Hugo Trauba po skončení jeho studií na vysoké škole v roce 1904, snímky Hugo a Elly Traubových z doby jejich sňatku v roce 1907, dále snímky rodičů Elly Traubové, a několik fotografií syna Hugo a Elly Traubových, Jiřího, který se narodil v roce 1908.
Dojemná je pak společná fotografie Hugo, Elly a Jiřího Traubových provedená ve formě pohlednice. Traubovi ji odesílali svým příbuzným v Čáslavi ze své dovolené, kterou trávili v červenci 1910 v dnešní chorvatské Opatiji. Psali zde: ,,Posíláme vám náš obrázek. Tak lezeme do moře; sedíme právě před naší boudou, kde se svlékáme, na písku se vyhříváme na slunci. Pište nám brzy, kdy už pojedete do Bohdanče. Zdraví a líbá vás Hugo.“ Ella Traubová ještě připsala větu: ,,To vypadáme, co? Jirka teď nechce nikdy ani z vody. Srdečný pozdrav Ella“
A kdo byl Hugo Traub? Hugo Traub se narodil v Čáslavi v roce 1879, do rodiny židovského obchodníka. V rodném městě vystudoval nižší gymnázium. Do vyšších tříd nastoupil na Smíchovské gymnázium, kde odmaturoval v roce 1900. V letech 1900-1904 byl zapsán na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a dosáhl aprobace dějepisu a zeměpisu pro střední školy. Svoji profesní dráhu započal nejprve v Brně na gymnáziu na dnešní třídě Kpt. Jaroše. Poté působil v Prostějově, ale od roku 1907 trvale přesídlil do Brna a začal zde učit na reálném gymnáziu na Křenové ulici. V roce 1907 se oženil s Ellou Oplatkovu a manželům se v listopadu 1908 narodil syn Jiří.
Vedle toho vyučoval Traub na brněnské konzervatoři a od roku 1929 přednášel na pražské Svobodné škole politických nauk. Od roku 1930 byl též honorovaným docentem československých dějin na Vysokém učení technickém v Brně.
Mimo školu působil horlivě zejména v Matici moravské, jejímž byl dlouholetým jednatelem, dále v Moravské muzejní společnosti jako redaktor Časopisu moravského muzea, redigoval také populárně vědeckou knižnici Vševěd a Píšovy vědecké příručky. Od roku 1928 byl Hugo Traub také členem Sokola Brno I.
Po nacistické okupaci v roce 1939 byl Hugo Traub kvůli svému židovskému původu penzijonován a nuceně vyloučen ze všech spolků a veřejného života.
V roce 1942 byli Hugo a Ella Traubovi zařazeni do transportu Ae směr Terezín. V dubnu téhož roku byli deportováni do Lublinu a poté do Izbici a Sobiboru. Přesné datum a místo jejich úmrtí není jasné.
Jejich syn Jiří Traub byl deportován do Terezína až v lednu 1945. Jen několik měsíců před tím, v listopadu 1944 zemřela během spojeneckého bombardování Brna jeho žena Věra.
V roce 1946 byla ulice Hutterova v Černých Polích přejmenována na Traubovu.