V květnu a červnu probíhal na ulici Poděbradově v Králově Poli záchranný archeologický výzkum v režii archeologů Muzea města Brna. Na parcele, která leží na dnes již těžko rozpoznatelné terase nad říčkou Ponávkou, byly zjištěny stopy po 4000 let starém sídlišti. Jeho obyvatelé byli nositeli takzvané únětické kultury ze starší doby bronzové. Zanechali po sobě pozůstatky po jámách na skladování obilí, které byly často ještě v době existence sídliště zaplněny běžným odpadem – nejčastěji zlomky keramických nádob a zvířecích kostí.

Dnes se zaměříme na jámu, na jejímž dně se nacházel pohřbený jedinec. Zatím není jisté, zda hrob pochází z období existence sídliště, nebo vzniku sídliště předcházel. V hrobě totiž chyběly milodary, které by nám prozradily kulturní příslušnost pohřbeného. Uložení kostry ve skrčené poloze na pravém boku hlavou k západu a obličejem k jihu naznačuje, že může jít o rituální pohřeb typický pro pozdní dobu kamennou. Bližší informace o stáří hrobu přinese připravovaná radiouhlíková analýza.

Jisté však je, že hrob byl ještě v pravěku otevřen a porušen. Na to jasně poukazuje křížová kost (kostrč) nacházející se nad hlavou a levá stehenní kost ležící za zády pohřebeného, zatímco zbytek kostry leží v přirozené poloze.

Výraznou zvláštností je nález dvou kamenných hrotů šípů, z nichž jeden se prokazatelně nacházel v oblasti břicha. Pokud tedy šíp nebyl uložen pod zesnulého jako milodar (což se nezdá pravděpodobné), můžeme se domnívat, že právě šíp byl příčinou nebožtíkovy smrti. Nejspíše zde máme další z mnoha dokladů násilí v dobách pravěku.     

Zavřít
Loading...