Zveme Vás na výjimečný koncertní večer pořadu „Umělecké pódium“, nazvaný „Slavíme spolu“, který se uskuteční 29. dubna 2025 v 19 hodin v krásných prostorách Arnoldovy vily v Brně. Tento večer je oslavou významných hudebních výročí a zároveň poctou dvěma skladatelům, jejichž díla nás propojují s hloubkou lidského ducha i nadčasovou krásou hudby. 

Na programu zazní mistrovská díla Johanna Sebastiana Bacha a Arthura Honnegera. Bachovu genialitu připomeneme jeho „Suitou č. 3 C dur pro violoncello“ a „Sonátou č. 1 g moll pro housle“, dvěma vrcholnými skladbami barokní hudby, které spojují technickou dokonalost s hlubokými emocemi. Rok 2025 je navíc významným obdobím, kdy si připomínáme 340 let od jeho narození. 

Ve druhé části koncertu zazní „Duo pro housle a violoncello“ Arthura Honnegera, skladba, která propojuje neoklasicistní jasnost s hlubokým emocionálním výrazem. Honneger, ač představitel hudby 20. století, měl hluboký respekt k barokní polyfonii a kontrapunktu, které nacházíme i v jeho tvorbě. Inspirace Bachem je patrná například v jeho vokálních a instrumentálních dílech, kde se projevuje podobná architektonická stavba hudební formy. Rok 2025 je také výročím 70 let od úmrtí tohoto významného švýcarsko-francouzského skladatele, jehož dílo stále oslovuje posluchače svou originalitou a výrazovou hloubkou. 

Večer obohatí dvě vynikající mladé interpretky: Tereza Horáková (housle) a Sarah Jedličková (violoncello). Tereza Horáková je talentovaná česká houslistka, která pravidelně vystupuje na prestižních pódiích a je známá svým citem pro barokní i moderní repertoár. Sarah Jedličková, brilantní violoncellistka, si získává publikum svou vášní a technickou dokonalostí, která vtáhne do každého tónu. Obě interpretky jsou nositelkami ocenění z národních i mezinárodních soutěží a společně tvoří harmonický a jedinečný hudební tandem. 

Tento večer je příležitostí nejen k oslavě hudebního odkazu těchto velikánů, ale také k prožití hlubokých emocí, které nám hudba nabízí. Nechte se unést na vlně tónů v inspirativním prostředí Arnoldovy vily, která svou atmosférou dokonale podtrhuje uměleckou hodnotu večera. Vstupenky jsou k dispozici online nebo na místě. Přijďte s námi oslavit hudbu a výročí, která propojují generace! 

  

Účinkující:  

  

Tereza Horáková - housle 

Tereza Horáková se narodila roku 1999 v Praze. S hrou na housle začala v Základní umělecké škole v Hostivaři u MgA. Ondřeje Štochla. Od roku 2015 studovala na Pražské konzervatoři ve třídě prof. Pavla Kudeláska. Již od útlého věku se s úspěchem účastnila soutěží. Pravidelně navštěvuje mezinárodní interpretační kurzy, např. Allegro Vivo v rakouském Hornu ve třídě houslistky Sophie Jaffé, Ševčíkova akademie s Josefem Špačkem i masterclassy, např. s houslistkou Cynthia Freivogel.  Již od dětství projevovala velký zájem o interpretaci soudobé hudby. Vystupovala jako sólistka s Komorním orchestem Berg, dále se souborem Opera diversa a sólově vystoupila také na koncertech uměleckého sdružení Konvergence a na festivalu soudobé duchovní hudby Forfest. Je členkou tria Helix, které se zaměřuje především na interpretaci soudobých děl českých i zahraničních autorů. S triem Helix vystoupili na tuzemských i zahraničních festivalech soudobé hudby. V roce 2021 provedla v rámci absolventského koncertu 1. Houslový koncert Karola Szymanowského s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Miriam Němcové. Tereza se rovněž věnuje interpretaci staré hudby, zejména německého baroka. Působila jako koncertní mistr Barokního orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka. Pravidelně vystupuje s některými českými barokními soubory, jako je Concerto Aventino, Collegium Marianum nebo Czech ensemble baroque. V současné době studuje na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber ve třídě prof. Natalie Prishepenko. 

  

Sarah Jedličková - violoncello 

Sarah Jedličková se věnuje hudební režii a hře na violoncello. V roce 2019 úspěšně absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě M. Kaňky. Souběžně od roku 2016 studovala hudební režii na HAMU v Praze, kde roku 2023 získala magisterský titul a navázala na doktorandský studijní program. 

V rámci akademického roku 2020/2021 absolvovala zahraniční studijní stáž na Sibeliově Akademii v Helsinkách v oboru hudební technologie. Tam se věnovala elektroakustické kompozici pod vedením Alleandra de Monte Oca a Alleandra Olarte a hře na violoncello ve třídě Raima Sarioli. V roce 2022 získala cenu Hlávkovy nadace. 

Během studií se zúčastnila řady mezinárodních hudebních kurzů, kde měla možnost pracovat s např.: E. Osadchy, K. Žvakem. Několikrát vystoupila v rámci koncertů Nadace Bohuslava Martinů a odehrála řadu sólových recitálů v ČR, Makedonii, Kanadě a Finsku. 

Jako hudební režisér spolupracuje s řadou sólistů jako Svetlana Smolina, Vladimir Milošević, Gert Hecher, ansámblů – Kukal Quartet, Corvus quartet a orchestrů Barokní orchestr Pražské konzervatoře, Český národní symfonický orchestr. 

Mimo jiné navazuje spolupráci s nejrůznějšími umělci napříč uměleckými obory. Jako interpret-performer se zapojila do projektů UMPRUM.wav na Salone di Mobile Miláno ve spolupráci s D3 UMPRUM a Never Sol a Out of Comfort od choreografky Michaely Dzurovčínové. V oboru sound design spolupracovala na projektech Picturam (taneční představení od Evi Rezové), Schena Maaro (Sound design and Performance na módních přehlídkách „We are Next“, „Diplomaselection“ pro kolekci od návrhářky Sylvie Leitmannové) nebo taneční představení Poutníci od choreografky Anny Benhákové. 

 

Program:  

  

J. S. Bach - Suita č.3 C dur pro violoncello  

  • Prelude 

  • Allemande 

  • Courante 

  • Sarabande 

  • Bourrée I 

  • Bourrée II 

  • Gigue 

  

J. S. Bach - Sonáta č.1 g moll pro housle 

  • Adagio 

  • Fuga (Allegro) 

  • Siciliana 

  • Presto 

  

Arthur Honegger - Sonatine for Violin and 'Cello, H. 80  

  • I. Allegro non tanto 

  • II. Andante 

  • III. Scherzo 

  • IV. Allegro 

  

Kdy?

Od: Úterý 29.4.2025

19:00

Místo konání

Arnoldova vila

Vstupné

Základní vstupné 400 Kč

Zavřít
Loading...