Letos v červnu si budeme připomínat 160 let od narození poslední soukromé majitelky tzv. Arnoldovy vily, Cecilie Hože. Pojďme si tuto dámu blíže představit a podívat se na místa, která jsou s ní spojená. 

Cecilie, často uváděná také jako Cäcilie, se narodila 11. června 1864 jako čtvrté z osmi dětí manželům Maxovi a Pauline Löw-Beerovým. Za muže si vzala o deset let staršího advokáta a továrníka Cornela Hože. Manželé Hože pak společně bydleli v domě na Rudolfsgasse číslo 1, tedy na dnešní České ulici.

Cecilii a Cornelovi Hože se 4. října 1888 narodil syn Max. Ve svém domě na České ulici žila rodina až do roku 1909, kdy se Cecile stala majitelkou vily na dnešní ulici Drobného číslo 28. Na základě kupní smlouvy ze dne 23. března1909 se totiž novou majitelkou vily na Drobného stala právě Cecilie Hože, když ji zakoupila od předchozí majitelky Albertine Antonie Lange. Ve vile na Drobného žili Cecilie, Cornel a Max Hože do roku 1918. Brzy poté, co se Max oženil s Friederike Kesslerovou se novomanželé přestěhovali do nájemního domu na dnešní Smetanově číslo 41. 

Pravděpodobně za účelem dlouhodobé investice zakoupila Cecilie a její snacha Friederike Hože dvojici nájemních domů na Starém Brně. Nejprve se v březnu 1933 staly spolumajitelkami nájemního domu na dnešní Leitnerově číslo 18. Za částku 1.176.000 korun zakoupily pětipatrový dům z roku 1932, jehož součástí byl mimo jiné také obchod s textilním zbožím a ševcovská dílna. 

Za nedlouho na to, v květnu 1933, zakoupila Friederike Hože za částku 1.150,000 korun takřka sousední dům na dnešní Hybešově číslo 39. Jednalo se o novostavbu od stavitele Františka Hrdiny, jejíž součástí byla také trafika, kadeřník a čistírna. 

Cornel Hože zemřel v 82 letech 19. srpna 1936. O dva dny později se pak konal jeho pohřeb na židovském hřbitově v Brně. 

Po nacistické okupaci byl majetek rodiny Hože postupně arizován. Vila na Drobného byla podle nařízení ze dne 4 října 1939 zabavena pro tajnou státní policii. Ve vodárenském archivu figuruje k roku 1940 jako dosazený správce (Treuhänder) nemovitosti Ernst Hübner, zaměstnanec Mährischen Escomptbank, bydlící na dnešní Pekařské číslo 68.   

Pro nájemní dům na Hybešově 39 byl v roce 1940 ustanoven správce Josef Dostal, který bydlel na dnešní Skřivanově číslo 14. V případě nájemního domu na Leitnerově 18, na kterém ležela hypotéka, byla polovina domu patřící Cecilii Hože zabavena gestapem. Pro druhou polovinu domu, kterou vlastnila Friederike Hože, byl ustanoven správce opět Josef Dostál a správa celého domu pak přešla do Mährischen Escomptbank, k rukám Ernsta Hübnera. 

Poslední bydliště Cecilie, Maxe a Friederiky Hože před jejich deportací bylo v Praze na adrese Klein Holleschowitz 1361. Všichni tři byli deportováni do Terezína 12. května.1942 transportem Au-875. Jen o pět dní později byli manželé Max a Friederike deportováni z Terezína dále a zavražděni v Majdanku a Lublinu. Cecilie Hože, zařazená v Terezíne na blok H IV a pokoje číslo 31, zde přežívala do září 1942. Zemřít zde měla 7. září 1942 ve 12.00. Alespoň tak to uvádí úmrtní oznámení, podepsané místním lékařem Dr. Erwinem Langem. Jako příčinu její smrti uvedl srdeční a oběhovou slabost. 

Letos 6. září položíme na adrese Drobného 28 trojici Kamenů zmizelých za Cecilii, Maxe a Friederiku Hože. 

 

Zavřít
Loading...