Zahrada Cecilie a Cornela Hože prošla úchvatnou proměnou, která oživuje její historii a nabízí nové možnosti pro návštěvníky. Zachované ovocné sady, skalky a květinové záhony se snoubí s moderními prvky, poskytujícími stinná místa ideální pro relaxaci, práci či pracovní schůzky. Navštivte rovněž Cecilie Café, kde si můžete zakoupit občerstvení a vychutnat si ho v krásném prostředí zahrady. Přijďte si užít harmonii historie a současnosti.  

Historie zahrady  

Zahrada měla původně spíše hospodářské využití. Většinu plochy tvořil ovocný sad a vinohrad, který zůstal zachován jako stopa předchozího využití pozemku před výstavbou. Nejbližší okolí vily obklopovala skalka a květinové záhony. V rámci obnovy byly tyto prvky, typické pro zahradní umění 30. let 20. století, zachovány. Zároveň v zahradě přibyly prvky nové, soudobé, které do dobové atmosféry vnáší možnost jejího současného využití návštěvníky. V horní části svahu byly pod ovocné stromy navrženy bohaté květinové záhony se sortimentem inspirovaným zahradou sousední vily Tugendhat. Velkorysá plocha pod vilou nabízí díky variabilnímu mobiliáři a nejrůznějším hrám pestrou škálu aktivit i odpočinku.  

Od roku 1952 byla zahrada využívána jako zahrada pro mateřskou školu a byla i k tomuto účelu upravena. Současná podoba se herními prvky k této historii odkazuje a nabízí tak prostor nejen pro odpočinek, ale i pro hru a zábavu dětí. Kompoziční i provozní spojnici tvoří pozemek mezi zahradami Arnoldovy vily a vily Löw-Beer, kde byl rovněž obnoven původní ovocný sad, doplněný herními prvky. Propojením těchto dvou zahrad se zahradou vily Tugendhat vzniká unikátní prostor setkávání, vzdělávání a her pro všechny generace – v kulisách významných staveb první republiky a jejich příběhů, které se díky citlivé rekonstrukci podařilo zachovat.  

Cecilie a Cornel Hože 

Zahrada kolem Arnoldovy vily nese od května 2024 název připomínající poslední soukromé majitele vily, manželskou dvojici Cecilii a Cornela Hože.  Cecilie, často uváděná také jako Cäcilie, se narodila 11. června 1864 jako čtvrté z osmi dětí manželům Maxovi a Pauline Löw-Beerovým. Za muže si vzala o deset let staršího advokáta a továrníka Cornela Hože. Manželé Hože společně bydleli v domě na Rudolfsgasse číslo 1, tedy na dnešní České ulici, kde se jim 4. října 1888 narodil syn Max. Ve svém domě na České ulici žila rodina až do roku 1909. Na základě kupní smlouvy ze dne 23. března 1909 se Ceclie Hože stala novou majitelkou vily na dnešní ulici Drobného 26, když ji zakoupila od předchozí majitelky Albertine Antonie Langeové. Ve vile na Drobného žili Cecilie, Cornel a Max Hože do roku 1916.  

Brzy poté, co se Max oženil s Friederike Kesslerovou se novomanželé přestěhovali do nájemního domu na dnešní Smetanově číslo 41. Vilu tak nadále obývali už jen manželé Cecilie a Cornel Hože.  Cornel Hože zemřel 19. srpna 1936. O dva dny později se pak konal jeho pohřeb na židovském hřbitově v Brně. 

Po nacistické okupaci byl majetek rodiny Hože postupně arizován a jejich vila na Drobného ulici byla podle nařízení ze dne 4 října 1939 zabavena pro tajnou státní policii. Poslední bydliště Cecilie, Maxe a Friederiky Hože před jejich deportací do koncentračního tábora, bylo v Praze na adrese Klein Holleschowitz 1361. Všichni tři byli deportováni do Terezína 12. května 1942 transportem Au-875.  

Jen o pět dní později byli manželé Max a Friederike deportováni z Terezína dále a zavražděni v Majdanku a Lublinu. Cecilie Hože, zařazená v Terezíně na blok H IV a pokoje číslo 31, zde přežívala do září 1942. Zemřít zde měla 7. září 1942 ve 12.00. Alespoň tak to uvádí úmrtní oznámení, podepsané místním lékařem Dr. Erwinem Langem. Jako příčinu její smrti uvedl srdeční a oběhovou slabost. 

Projekt obnovy zahrady připravilo studio Atelier 99 pod odborným vedením Ateliéru Krejčiříkovi. K dokončení obnovy došlo na jaře roku 2024.    

 

Kdy?

denně 8:00–20:00

Místo konání

zahrada Arnoldovy vily

Vstupné

Zdarma

Zavřít
Loading...