Dne 19. března 2025 se v Kinosále Velvyslanectví České republiky ve Vídni uskutečnil tematický večer s názvem Jüdische Wurzeln des Brünner architektonischen und industriellen Erbes, pořádaný ve spolupráci s Českým centrem ve Vídni. Akce proběhla za účasti velvyslance České republiky v Rakousku Dr. Jiřího Šitlera a nabídla pohled na propojení židovských průmyslnických rodin s urbanistickým a architektonickým vývojem Brna. Zároveň poukázala na přesahy těchto dějin mezi Českou republikou a Rakouskem.
Ústřední částí večera byla prezentace Ivo Hammera-Tugendhata, historika umění, restaurátora a zetě Grete Tugendhatové, která se pod názvem „Tři vily, jedna rodina“ zaměřila na jedinečné propojení tří domů v brněnských Černých Polích – Arnoldovy, Löw-Beerovy a Tugendhatovy vily – prostřednictvím rodin Löw-Beer, Hože a Tugendhat. Jeho odborný výklad doplnila osobní reflexe, která do tématu vnesla rovinu rodinné paměti – ta se v těchto domech dodnes zrcadlí spolu s širší kulturní stopou. V publiku byla přítomna i Daniela Hammer-Tugendhat, dcera Grete Tugendhatové, jejíž účast dodala celému večeru mimořádnou hloubku a autenticitu.
Tři vily v brněnské čtvrti Černá Pole tvoří mimořádný celek, spojený nejen svou polohou, ale i rodinnými vazbami. Arnoldovu vilu obývala Cäcilie Hože, rozená Löw-Beerová, vedle ní sídlil její bratr Alfred Löw-Beer a jeho dcera Grete si nechala na sousedním pozemku postavit vilu Tugendhat. Tento dům, navržený Ludwigem Miesem van der Rohe a dokončený roku 1930, je dnes památkou UNESCO. Jak připomněl Ivo Hammer-Tugendhat, nejde jen o architektonické klenoty, ale o hluboce propojené rodinné příběhy, které nesou stopy kulturní kontinuity i tragického přerušení.
Celou prezentaci a text Ivo Hammera-Tugendhata je možné číst ZDE.
Na vystoupení Iva Hammera-Tugendhata navázala Veronika Smyslová, vedoucí Arnoldovy vily, která představila současné využití všech tří vil jako míst, kde se propojují historie, vzdělávání a otevřený dialog se současností. Přiblížila jejich potenciál přispívat k lepšímu porozumění dějinám, kultuře a hodnotám, které jsou základem společnosti. Muzea dnes nejsou jen strážci paměti, ale také prostorem, kde se učíme vnímat souvislosti, klást otázky a nacházet cestu ke společnému porozumění. Právě tímto směrem směřuje činnost Centra dialogu v Arnoldově vile, jehož program se věnuje tématům paměti, svobody a občanské odpovědnosti, nebo například výstava Humor bez legrace ve vile Löw-Beer, která se zabývá antisemitismem v dobových karikaturách a jejich přesahem do současnosti. V tomto kontextu zmínila i pokládání Kamenů zmizelých rodinám Hože-Tugendhat-Löw-Beer, které připomínají konkrétní osudy původních obyvatel těchto domů a vracejí jejich příběhy do dnešního veřejného prostoru.
V dalších prezentacích vystoupili zástupci současných iniciativ, které se věnují odkazu brněnských židovských rodin. Petr Kalousek z festivalu Meeting Brno připomněl zásadní rodinné setkání potomků rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni v roce 2017, zorganizované ve spolupráci s městem Brnem. Milan Šudoma představil projekt Arks Foundation, založený Danielem Löw-Beerem, který usiluje o vytvoření místa živé paměti v areálu bývalé textilní továrny rodiny Löw-Beer v Brněnci, dnes veřejnosti známé jako „Schindlerova továrna“. Martin Reiner přiblížil projekt Mehrin – Muzeum moravských Židů, které má ambici stát se moderním prostorem pro uchovávání a zprostředkování židovské historie v regionu.
Druhá část večera byla věnována rakouské premiéře dokumentárního filmu Moravský Manchester, jehož autorem je Martin Polák a režisérem Pavel Jirásek. Snímek vznikl v Televizním studiu Brno České televize ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Film se zaměřuje na dějiny brněnského textilního průmyslu a osudy rodin, které jej formovaly. Ve filmu vystupují také historici z Muzea města Brna, kteří zde působí jako odborní průvodci pamětí města Film je dostupný online ZDE.
Večer ve Vídni ukázal, že historie tří brněnských vil není uzavřenou kapitolou, ale živým dědictvím, které stále inspiruje – ať už k návratům, spolupráci, nebo hlubší reflexi naší společné minulosti.