O řádu sv. Alžběty

Lékárna byla neodmyslitelně spjata s charitativní činností řádu Sv. Alžběty v klášteře pod červeným kopcem. Jak řád do Brna přišek a kdy?

Dějiny řádu Sv. Alžběty se začali psát v roce 1622 v Cáchách. Terciální řády mají svůj nejranější původ ve 13. století, ale až v 16. století papež Lev X. zavedl pravidla pro společnosti terciárního řádu sv. Františka. Členové tohoto řádu skládají řeholní sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.

Takové společenstvo založila i Apolonie Radermecherová, představená špitálů v Cáchách. Snažila se povznést kvalitu léčení pacientů a do léčení zapojit řeholní sestry.  Potvrzení se řád dočkal v roce 1631. Trvalo však ještě téměř 20 let, než byl založen první klášter. Stalo se tomu v Dürenu mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami v roce 1650.

Patronkou řádu se stala svatá Alžběta Durynská (též známá jako Uherská). Šlechtična, která se provdala za durynského vévodu, ale po té co brzy ovdověla shledala nový smysl života v pomáhání chudým a nemocným. Apolonii Radermecherovou příběh této středověké světice uchvátil a byla jí přirozeným vzorem. Řád svaté Alžběty se šířil střední Evropou. Konventy vznikaly ve Štýrském Hradci (1690), ve Vídni (1709), Praze (1719) a dalších místech.

Do Brna se alžbětinky dostávají v roce 1749. O založení jejich konventu zde se zasloužila hraběnka Marie Alžběta Waldorfová. Jejich prvním domovem se stal dům u sedmi švábů, který jim hraběnka Waldorfová zakoupila na rohu Kopečné. Zde započali budovat i svoji lékárnu a léčit první ženy v nouzi. Provozu lékárenské oficíny a ošetřovny začalo být ale v měšťanském domě těsno a padlo rozhodnutí vybudovat nový klášter na břehu Svratky. Základní kámen nového konventu byl položen 1751 a už v roce 1754 došlo k posvěcení stavby. Mateřským konventem byl ten Vídeňský.

Klášter byl určen především pro dobročinnost a léčení nemajetných a potřebných žen. Jen výjimečně se do místního špitálu dostali i muži – vojáci, po bitvě u Slavkova. Jinak konvent až do konce 19. století nerušeně fungoval, i když se řádové sestry potýkali s nedostatkem prostředků.

Původní mobiliář lékárny z doby postavení konventu již nevyhovoval nárokům moderního lékárnictví a řádové sestry nakonec souhlasili s prodejem tzv. Barokní lékárny městu. Tím se počala psát nová historie barokní lékárny.

Avšak příběh konventu alžbětinek šel dál. S novou modernější lékárnou. V roce 1919 dostal konvent statut nemocnice a zdravotnického zařízení. Stavba už nemohla vyhovět zvyšujícímu poštu pacientů, ale plány na rozšíření zhatila druhá světová válka. Po nástupu režimu v 50. letech se z kláštera stává léčebna dlouhodobě nemocných a také domov důchodců. Řádový život byl omezen na minimum.

Dnes konvent stále poskytuje pomoc jako hospic. Pod správou Masarykova onkologického ústavu hospic fungoval 3 roky, ale poté byl zrušen. Činnost hospice obnovilo v říjnu 2022 občanské sdružení Gabriela, které provozuje hospic do dnešních dnů.

Zavřít
Loading...