Prášek z mumií

Některá léčiva a substance jsou z pohledu moderního člověka až fantaskní a odkazují na alchymistické kořeny moderní farmacie.

 

Do této kategorie tak spadá například mumiový prášek, uložený ve stojatce s nápisem MUM: VER: (Celým názvem Mumiae Vera). Skutečně se jednalo o rozemleté části mumifikovaných lidských těl. Vyschlé lidské pozůstatky byly ještě do 16. století importovány z Egypta (a blízkého východu) do Evropy, poté byl ale dovoz zakázán a Evropané si museli vystačit sami. O tom, kde přesně brali mumie na výrobu této substance, by bylo možné vést pouze spekulace, ale v této souvislosti se uvádí „výrobna mumii“ z těl trestanců ve Francii.

 

Prášek z mumie měl být účinný na širokou škálu lidských neduhů a snad měl mít i afrodiziakální účinky. Celé medicínské užití však pramenilo z chyby v překladu. Původní perské léčivo "mumiya“ byla rozemletá přírodní živice z oblasti černého moře. Avšak vlivem nepovedených přepisů a překladů se z této obyčejné substance stal prášek z rozemletých lidských ostatků. O léčebných účincích této substance lze rozhodně pochybovat. Již v 18. století bylo léčení mumiovým práškem bráno ve většině Evropy jako zastaralé a přestávalo se používat.

Zavřít
Loading...